do góry
więcej

Aktualności

3.11.2020

Nowe Laboratorium Wzorcujące i Badawcze Promieniowania Optycznego ( CARLO ) stworzone przez GL Optic

Do tej pory GL Optic była znana jako producent precyzyjnych instrumentów pomiarowych oraz kompleksowych rozwiązań i systemów do spektralnego pomiaru światła. W naszej ofercie, znajdują się między innymi inteligentnie zaprojektowane, intuicyjne i precyzyjne spektroradiometry, kule całkujące, goniometry, kamery pomiaru luminancji oraz oprogramowanie analityczne. Teraz wachlarz możliwości wsparcia producentów i dystrybutorów oświetlenia został poszerzony o profesjonalne usługi pomiarowe oraz wzorcowanie instrumentów dostępne w naszym nowym laboratorium.
 

CARLO – centrum doskonałości, wyposażone w promiennik ciała doskonale czarnego
 

2 lata badań, testowania i doskonalenia urządzeń i systemów zaowocowało stworzeniem nowej infrastruktury kalibracyjno-pomiarowej. CARLO to Laboratorium Wzorcujące i Badawcze Promieniowania Optycznego (z ang. Calibration and Reasearch Laboratory of Optical Radiation)  jest jedynym laboratorium w Europie Środkowo-Wschodniej wyposażonym w pierwotny wzorzec odniesienia do realizacji jednostki widmowego rozkładu natężenia napromienienia, czyli promiennik ciała doskonale czarnego. Rdzeń ciała doskonale czarnego jest wykonany z kompozytu grafitowego, który jest podgrzewany za pomocą grzałek elektrycznych, i w sposób przewidywalny zmienia temperaturę barwową emitowanego światła wraz ze zmianą temperatury termodynamicznej. Jest to fizyczna realizacja matematycznego modelu ciała doskonale czarnego Maxa Planka. Promiennik ciała doskonale czarnego wraz z automatycznym komparatorem optycznym i podwójnym monochromatorem stanowi realizację wzorca widmowego natężenia napromienienia. Służy do wytwarzania wzorców promieniowania optycznego w zakresie widmowym 200-2400 nm. Na żądanie może być również używany do kalibracji spektralnej spektroradiometru. 
Laboratorium powstało w ramach projektu pt. "Utworzenie laboratorium wzorcowania optycznego i przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad opracowaniem realizacji wzorca promieniowania" Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wzorcowanie instrumentów spektroradiometrycznych
 

Nasza wiedza, poparta 10-letnim doświadczeniem w branży pomiarów oświetlenia i możliwości kalibracyjne pozwalają na dokładne wzorcowanie spektralne, począwszy od zakresu nadfioletu UV-C 200 – 280 nm, UV-B 280 – 315 nm do UV-A 315 – 380 nm. W przypadku szczególnego oprzyrządowania możemy zaoferować rozszerzone kalibracje bliskiej podczerwieni NIR, począwszy od 780-2400nm. Wzorcowanie wykonywane są na specjalistycznych stanowiskach dedykowanych dla różnych etapów. Przeczytaj więcej o tym procesie.
 

Pomiary fotometryczne I radiometryczne
 

W CARLO jesteśmy w stanie zmierzyć między innymi strumień świetlny dużych opraw lub modułów LED, moc promienistą, skuteczności swiwtlną oraz parametry kolorymetryczne i  migotania lub tętnienia światła. Najczęściej są to pomiary fotometryczne za pomocą goniospektroradiometru lub system z kulą całkującą.
 

CARLO oferuje testowanie lamp UV-C
 

Udowodniono naukowo, że promieniowanie UV-C skutecznie usuwa wirusy, ale musi spełniać określone parametry użytkowe. Testowanie wydajności lamp UV LED, z naszym systemem goniospektroradiometrycznym, umożliwia utrzymanie prawidłowego procesu dezynfekcji. Wyniki pomiaru można przedstawić na wykresie rozsyłu przestrzennego mocy promienistej (RID), pomiarach natężenia napromienienia UV i mocy promienistej UV.
 

Niska niepewność i identyfikowalność wyników to nasze kluczowe wartości
 

Promiennik ciała doskonale czarnego to typ wzorca odniesienia, który można znaleźć tylko w wiodących instytutach pomiarowych (NMI) na świecie, takich jak NIST, PTB, NPL czy VNIIOFI. Wyniki uzyskane w CARLO są potwierdzone  badaniami porównawczymi z VNIIOFI Institute. Absolutna kalibracja widmowa GL Optic jest odnoszona do  VNIIOFI, NIST i PTB. 

ZAMÓW USŁUGĘ 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.